„Kaip išleisti savo knygą?“ – taip vadinasi mano dažniausiai pastaraisiais metais siųstas elektroninis laiškas. Kadangi leidau savo naujausias poezijos knygas savilaida, sukaupiau šiek tiek patirties ir noriu ja pasidalinti plačiau. Būtinai persiųsk šį tekstą visiems, kurie galvoja išleisti savo knygą, bet nedrįsta. Arba turi praktinių klausimų. Labai palaikau politiką, kad jokia kūryba neužsigulėtų stalčiuose 🙂
Tikriausiai yra begalė kelių išleisti savo knygą. Mano savilaidos žingsniai tokie:
1) Turinio atranka ir knygelės idėja (investicija: laikas). Pirmasis žingsnis, nes knyga yra kūrinys iš kūrinių. Tekstų jau tikriausiai turi daugiau nei reikia, tad verta persižiūrėti, atsirinkti (arba nuspręsti dėti viską), sugalvoti, kaip dėliosis tekstai, kokia seka bus, ar bus padalinta į skyrius, kiek bus tų skyrių ir pan. Taip pat šiame etape gali sugalvoti, kokio nori viršelio, ar tiesiog su pavadinimu, ar su iliustracija? Jei su iliustracija, ar tu pieši, ar kokių piešiančių draugų paprašysi? Ar vidiniai knygos puslapiai turės iliustracijų arba nuotraukų, ar bus tik tekstai? Be to, kokių išmatavimų bus knyga, pailga, kvadratinė ir pan.? Kas bus turinio redaktorius, iš ko prašysi pirmosios nuomonės apie savo knygą? Ar knygai reikia palydinčio teksto ir kas jį rašys? Kokia bus knygos anotacija (trumpas pristatymas)?
2) Maketavimas (investicija: laikas arba pinigai). Kai jau visus turinio klausimus atsakei, tekstus išdėliojai į sau patinkančią seką, ir, jei bus iliustracijų, visas iliustracijas susiradai, tada galima susirasti maketuotoją. Galima eiti dviem keliais – a) ieškoti pažįstamo arba ko nors iš savo skaitytojų, kas gali paruošti spaudai tinkantį maketą. Arba, b) samdyti maketuotoją. Esmė yra gauti knygos maketą + viršelio maketą spaudai tinkamu pdf formatu (yra visokie užleidimai ir pan., techniniai niuansai, kuriuos patyrę maketuotojai žino).
3) Spausdinimas (investicija: pinigai). Kai jau turi maketą, labai rekomenduoju naudotis https://booksfactory.lt/ paslaugomis. Spaustuvė Lenkijoje, spauda labai kokybiška ir nebrangi (palyginus su lietuviškom kainom), išspausdina ir pristato iki durų. Tiesa, procesas užtrunka porą savaičių, ir dar papildomai reiks laukti, kol pristatys. Alternatyva: žinau, kad dalis pažįstamų leido savo knygas su lietuviška https://www.ridsales.com/ spaustuve ir liko patenkinti. Ši spaustuvė turi standartinius maketus, kas leidžia pasiūlyti konkurencingesnę kainą Lietuvos kontekste, o tau leidžia nebesirūpinti maketavimo darbais. Netinka tokiu atveju, jei turi nestandartinę knygos spaudos viziją.
4) Platinimas (investicija: laikas ir pinigai). Taigi, išspausdino tavo knygas ir pristatė tau į namus, dabar reikia nuspręsti, ką su knygele daryti ir kaip ją platinti. Žinoma, dalį egzempliorių verta pasilikti dovanoms, o kitus teks pristatyti savo skaitytojams ir skatinti įsigyti. Turi nuspręsti, kaip padidinsi knygelės matomumą – apsimoka keliasdešimt eurų investuoti į reklamą socialiniuose tinkluose arba surengti pristatymą artimiausioje bibliotekoje. Turėsi nuspręsti ir kaip platinsi – ar gyvai per renginius, ar paštomatu (pristatymo išlaidas turi įskaičiuoti į savo galutinę sąmatą, kad žinotum, po kiek pardavinėti savo knygelę).
Apibendrinus, už kelis šimtus eurų savilaida gali išleisti savo knygelę nedideliu 100-300 tiražu ir pradžiuginti save, savo draugus ir savo kūrybos skaitytojus. Todėl nebeieškok pasiteisinimų, imk ir išleisk savo knygelę šiemet.
P.S. 2. Dvejoju, ar rašyti dar vieną tekstą apie bendradarbiavimą su leidyklom (mano patirtis čia ribota, bet kažkiek jos turiu). Jei domina tema, pakomentuokit, kad žinočiau.